Jak fotografować konie: 6 kroków do udanej sesji zdjęciowej

Jak sprawić, żeby każda sesja zdjęciowa kończyła się sukcesem? Poniżej podrzucam sześć praktycznych rad, które zawsze się sprawdzają.

1. Wybierz odpowiednią porę dnia

Fotografując, staram się jak najmniej pozostawiać przypadkowi. Jednym z najważniejszych elementów planowania jest ustalenie odpowiedniej pory na sesję. Wiosną i latem wybierajmy godziny wczesnoporanne lub późne popołudnie. Zimą, najbezpieczniej umawiać się nie wcześniej niż o 10-11.

Zostaw sobie zapas czasu (minimum 1 godzina przed zachodem słońca), obserwuj pogodę.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz decydować o godzinie sesji, staraj się dopasować do warunków, w słoneczny dzień wykorzystując np. miejsca zacienione, albo jasną halę.

Unikaj fotografowania w niebezpiecznych i niesprzyjających warunkach, pamiętajcie, że większość koni nie lubi np. silnego wiatru.

2. Zadbaj o właściwe przygotowanie modeli i dopasowanie sprzętu

Piękny kadr, świetna poza modeli, niesamowite światło i… odstający pasek nijak pasujący do naszego pięknego obrazka? Każdy z nas to przerabiał. Zanim zaczniesz fotografować, zwróć uwagę na przygotowanie modeli – czystość fotografowanego konia, dobór i dopasowanie rzędu.

Oczywiście część przegapionych w ten sposób szczegółów możemy ratować w programach graficznych, ale czy nie warto poświęcić kilku chwil, żeby nie denerwować się w trakcie obróbki?

3. Zwracaj uwagę na tło 

Czasem kilka kroków robi wielką różnicę. Warto poszukiwać zwłaszcza roślinnego tła, które nie dość, że upiększy naszą kompozycję to w odpowiednim świetle pięknie się rozmyje.

Innym sprawdzonym rozwiązaniem jest ustawianie modeli

4. Zorganizuj do pomocy dodatkową osobę 

Co dwie głowy to nie jedna. Co dwie pary rąk to też nie jedna 😉 Spostrzegawczy i zaangażowany pomocnik to wielki skarb na sesji. Niektóre rzeczy z boku widać o wiele więcej.

5. Przygotuj sprzęt

Rozładowana bateria? Przepełniona karta? Aby uniknąć stresu przygotuj sprzęt wieczorem przed sesją. Każda dodatkowa bateria/karta spakowana do torby będzie świetnym pomysłem.

Pomyśl o dodatkowych akcesoriach – przygotuj np. dźwięk końskiego rżenia w telefonie, „szelestkę” do bata.

Jeśli zdarza Ci się zapominać o niektórych akcesoriach – przed pakowaniem spisz sobie papierową „checklistę”.

6 Zachowaj dystans i uśmiech 

Praktycznie nie ma sytuacji, której nie rozwiązałby uśmiech. Pozytywne nastawienie w trakcie pracy jest bardzo ważne. Uśmiech i otwartość przełamuje lody. Nie bój się żartować, również z siebie 🙂 Nie bój się poprawiać ujęć. Chęć powtórzenia ujęcia świadczy o twoim zaangażowaniu i profesjonalizmie.

Powodzenia na sesjach 🙂

You Might Also Like

Ta strona używa ciasteczek. Więcej ...