Jak fotografować konie: Fotografowanie na zawodach jeździeckich

Często podczas Q&A czy w wiadomościach prywatnych pytacie mnie o fotografowanie na zawodach jeździeckich. Postanowiłam więc stworzyć wpis, poświęcony temu zagadnieniu. Większość zawartych we wpisie uwag i wskazówek tyczy się zawodów skokowych.

Dlaczego na zawodach potrzebny jest fotograf?

To pytanie może wydać się proste, ale odpowiedź na nie już taka nie jest. Fotograf na zawodach jeździeckich po pierwsze dostarcza zdjęcia zawodnikom, którzy wykorzystują je na potrzeby własne lub do promocji (siebie, swoich usług, koni oferowanych na sprzedaż). Po drugie, swoją pracą promuje imprezę. Jeżeli ma zbudowaną silną markę, jest lubiany i rozpoznawalny, jego obecność działa na korzyść danego wydarzenia, gwarantując duże „zasięgi” i dotarcie do wielu odbiorców.

Jak zacząć fotografować na zawodach?

Fotografowanie na zawodach najprościej zacząć od wizyt na zawodach regionalnych. Warto wybrać te na których plac i jego otoczenie wyglądają estetycznie, tak aby móc budować ładne portfolio.

Zanim zaczniemy fotografować koniecznie zapoznajmy się z tym, jak powinno wyglądać dobre zdjęcie z zawodów (odsyłam do ostatniego akapitu, w którym wymieniłam moich ulubionych sportowych fotografów). Idealnie gdyby koń i jeździec zostali uchwyceni w korzystnej pozie, z ładnymi „minami”, tak jak każdy z nas jeżdżąc konno chciałby wyglądać. Zdjęcie ma być pamiątką, miłym wspomnieniem, zamkniętą w kadrze piękną chwilą jeździeckiej przygody. Uważam, że publikowanie zdjęć, które prowokują do hejtu jest wysoce niestosowne. Każdemu, tak, tak każdemu (!) jeźdźcowi możemy zrobić niekorzystne, szkalujące zdjęcie. Wszystkie uwagi co do stanu zdrowia konia czy stylu zawodnika możemy zgłosić stewardowi/sędziom pracującym na zawodach. Będzie to znacznie bardziej uczciwe.

Przykład bardzo dobrego zdjęcia z zawodów

Swobodna, dobrze ułożona sylwetka konia, uszy nastawione do przodu 
i książkowa pozycja amazonki

Sprzęt

Uniwersalnym obiektywem do zdjęć na zawodach jest obiektyw z zakresu 70-300 mm. Profesjonalni fotografowie najczęściej wykorzystują 70-200 ze światłem 2.8. Więcej o sprzęcie do fotografii koni pisałam TUTAJ.

Ustawienia

Nie ma uniwersalnych ustawień w fotografii sportowej. Istnieje prosta zasada – żeby zamrozić ruch czas otwarcia migawki musi być krótszy niż 1/1000 s.

Zachowanie, ubiór

Zawody jeździeckie to wydarzenie publiczne, nasze zachowanie musi być adekwatne. Każdy start jest dla zawodnika ważny, nie możemy więc utrudniać mu pracy. Fotograf powinien pracować tak by był „niewidoczny”.
Czego nie robić fotografując na zawodach?

  • Stać bardzo blisko skakanej przeszkody
  • Opierać się, „przewieszać” przez ogrodzenie parkuru
  • Zasłaniać widzom, osobom nagrywającym przejazd
  • Hałasować, gwałtownie się ruszać w sąsiedztwie placu konkursowego – jednym zdaniem nie prowokować niebezpiecznych zachowań koni
  • Wchodzić tam gdzie wchodzić nie wolno
  • Stosować się do regulaminu wydarzenia

Jak dostosować swój ubiór?

Na zawodach jeździeckich nie ma dresscode’u. Wyjątkiem są zawody rangi 5*, gdzie fotografowie fotografujący na arenie (podczas dekoracji) muszą być ubrani w określony sposób – długie spodnie/sukienka/marynarka/garnitur.

Strój musi być swobodny, ale pamietajmy, że to elegancki sport i nie zaszkodzi, żeby w dniu GP założyć coś innego niż sportowa, wyciągnięta bluza 😉 Bardzo fajnym pomysłem jest połączenie sztybletów, dżinsów i np. tweedowej marynarki lub innej nawiązującej do stylu jeździeckiego.

Zawody międzynarodowe. Jak się na nie dostać?

Wstęp na zawody regionalne i ogólnopolskie zazwyczaj nie wymaga posiadania żadnych wejściówek. Inaczej jest w przypadku zawodów międzynarodowych, gdzie prawo wykonywania zdjęć mają wyłącznie akredytowani fotografowie. Zwyczajowo o akredytację występuje redakcja dla której pracuje fotograf. W przypadku gdy pracujemy na własną rękę musimy spełnić więcej warunków, zaprezentować nasze portfolio, zaprezentować wcześniejsze publikacje, lub zadeklarować gdzie ukażą się wykonane zdjęcia.
Akredytacja uprawnia nie tylko do pracy na zawodach, ale daje również dostęp do biura prasowego, gdzie fotograf może na bieżąco pracować z wykonanymi zdjęciami. O tym jak ubiegać się o akredytację przeczytacie TUTAJ.

Na zawodach międzynarodowych rangi 5* mamy okazję spotkać najlepszych zawodników z całego świata. Na zdjęciu Rolf Goran Bengtsson & Casall.
Zdjęcie wykonałam podczas LGCT w Antwerpii

Fotograf zawodów

Na każdych większych zawodach jest jedna lub więcej osób, które pracują jako oficjalni fotografowie zawodów. Ich prace są wykorzystywane do rozsyłanych do redakcji informacji prasowych. Fotograf zawodów pracuje bardzo ciężko, dlatego uszanujmy jego pracę i nie przeszkadzajmy mu w jej trakcie.

Sprzedaż zdjęć

Pytanie o sprzedaż zdjęć pojawia się bardzo często. Zanim przejdę do wyceny, dwie ważne kwestie formalno-prawne. Pierwsza dotyczy prawa do sprzedaży w ogóle. Na zawodach międzynarodowych jest to określone w regulaminie przyznawania akredytacji. Czasem jest to niemożliwe, czasem nieograniczone żadnymi zapisami, a innym razem możliwa jest sprzedaż zdjęć wyłącznie dla redakcji dla której pracujemy. Złamanie zapisów może nieść ze sobą konieczność zapłaty grzywny, dlatego regulamin trzeba bezwzględnie czytać!
Druga ważna kwestia, którą szeroko opisują prawnicy, a o której ja tylko krótko wspomnę to fakt wykorzystania wizerunku. W skrócie bez pytania nie możemy sprzedawać zdjęć pary koń-jeździec do celów komercyjnych. Prawo ochrony wizerunku nie przysługuje zwierzętom, ale jeżeli zdjęcie ma być sprzedane do reklamy trzeba zawsze zapytać o zgodę właściciela. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemności. Przykład? Proszę bardzo.
Koń X jest karmiony paszą Y, jego właściciel zgodził się na użyczenie jego wizerunku, z czego chętnie korzysta producent paszy Y, promując swoje produkty zdjęciami konia X ( w zamian właściciel, zależnie od spisanej umowy może korzystać ze zniżek/darmowych dostaw etc.). W tym samym czasie producent pasz Z kupuje zdjęcie konia X od nieświadomego fotografa. Ten sam koń nagle promuje inne pasze, de facto będąc żywionym zupełnie inaczej. 

Wycena zdjęć powinna zależeć od rodzaju udzielonej licencji (na użytek własny/do użytku komercyjnego). Cena jednostkowa czy cena pakietu to kwestia indywidualna, ustalana bezpośrednio z klientami.

Dlaczego nie robię zdjęć podczas wszystkich konkursów? Dlaczego nie spotkacie mnie na zawodach regionalnych?

Ponieważ jestem dość zapracowaną osobą, w tej chwili mogę sobie pozwolić na wyjazdy tylko na największe zawody. Żeby zapewnić jak najlepszą obsługę moim klientom, robię zdjęcia tylko na zamówienie. To gwarantuje szybkie ich dostarczenie, co przy zdjęciach z zawodów jest moim zdaniem najważniejsze.

Kogo warto podglądać

Nie muszę nikogo przekonywać, że warto uczyć się cały czas. Fotografii na zawodach najlepiej uczyć się praktycznie, ale w przerwach dobrze jest ćwiczyć oko oglądając jak najwięcej fotografii. Listę moich ulubionych fotografów sportu znajdziecie poniżej:

  • Arnd Bronkhorst
  • Jaques Toffi
  • Stefano Grasso
  • Richard Juilliart
  • Ben Clark
  • Lucio Landa
  • Tomas Holcbecher

Powodzenia i do zobaczenia na zawodach 🙂

© Oliwia Chmielewska / chmielewskafoto.pl

You Might Also Like

Ta strona używa ciasteczek. Więcej ...